ToppnyheterSenaste nyttBevakningar
Telia

Håll avståndet med hjälp av taggar

Kan uppkopplade taggar, som varnar oss när vi kommer för nära varandra, bli ett sätt att öppna upp Sverige under våren?

– Det är en teknik som skulle kunna hjälpa till inom många verksamheter, till exempel arbetsplatser, industrier, events, konferensanläggningar, hotell, museum som arenor, säger Firas Adla, konceptägare på Telia.

Tanken är att alla som vistas i lokalen får en trådlös tagg. Kommer man för nära någon så vibrerar, låter och blinkar taggen och kan på så sätt varna för att hålla avstånd.

– Internationellt kommer vi snart se tekniken användas inom industrin för att hålla igång produktionen på ett säkert sätt. Men det kan bli ett lika användbart verktyg för att succesivt och kontrollerat öppna upp andra verksamheter i samhället.

21 december 2020, 16:25
Uppkopplade taggar kan hjälpa samhället att öppna upp säkrare efter pandemin.
Telia

Så upptäcker Telia osynliga trender i städerna

Under coronaepidemin har Folkhälsomyndigheten använt Telias anonymiserade data för att förstå hur grupper av människor rör sig. Det har gett viktiga insikter i arbetet med att bromsa smittspridningen.

Tjänsten bakom kallas Crowd Insights och bygger på anonymiserad mobiltelefontrafik. Under de tre senaste åren har verktyget bidragit till bättre beslut i bland annat stads- och trafikplanering. Sedan oktober 2020 har Telia lanserat en dedikerad variant som kan hjälpa fastighetsägare och butikskedjor att anpassa verksamheten just nu och till tiden efter corona.

21 december 2020, 16:24
Crowd insights för fastighetsägare och handlare gör det möjligt att ta bättre affärsbeslut, exempelvis om man ska flytta, lägga ner eller satsa på en butik.
Telia

Smarta sensorer har koll på bostäderna

Hur kommer våra bostäder att förändras när vi återgår till en vardag efter pandemin? Troligen kommer allt fler bostäder och fastigheter utrustas med smarta mätare som kan säkerställa att både du och platsen du vistas på mår bra.

– Redan nu installerar vi sensorer som har koll på temperaturen och luftfuktigheten i 30 000 lägenheter runt om i Sverige. Men det är bara början, säger Magnus Ljung, IoT-specialist på Telia.

Teknikutvecklingen har gjort det ekonomiskt intressant för fastighetsägare att utrusta lägenheter med sensorer, som exempelvis gör det enklare att justera temperaturen eller upptäcka problem som kan leda till fuktskador i källare, vind eller andra lokaler.

21 december 2020, 16:24
Smarta sensorer kommer i framtiden ha koll på vår lägenhet – vilket kan gynna både boende och fastighetsägare.
Telia

Experten: Våga använda video när du jobbar hemma

För många av oss ser både arbetsliv och vardag annorlunda ut just nu. För att underlätta och stärka arbetet ger Telias expert inom digital förändringsledning, Mille Beckman, sina bästa tips för distansarbete.

16 april 2020, 13:32
Telia

Så skapas en ny jobbupplevelse i krisen

Många svenska företag har under de senaste veckorna fått ställa om hela organisationen då personalen uppmanas att arbeta hemifrån.

– Det är en stor omställning. Jag brukar säga att rätt teknik är 20 procent av utmaningen – återstående 80 procent är beteendeförändringen som måste till, säger Mille Beckman, på Telia.

Generellt sett har de stora företagen redan tekniken som krävs för att distansarbeta. Nu rullas också lösningarna ut på bred front bland små och medelstora företag – något som på sikt kan minska den digitala klyftan i Sverige. I normala tider handlar den digitala klyftan om att stora företag kunnat förenkla verksamheten och digitalisera – något som frigör tid att fokusera på kärnverksamheten och kan skapa nya affärsintäkter.

16 april 2020, 13:15
Telia

”Små företag försöker hinna ifatt och släcka bränder”

Den digitala klyftan mellan stora och små företag är fortsatt stor i Sverige. I dessa tider blir klyftan extra tydlig.

– Små företag med låg digital mognad tvingas nu försöka hinna ifatt och släcka bränder. Stora organisationer har ofta redan tekniken på plats och har kunnat ställa om sina arbetssätt snabbare, säger Mille Beckman på Telias expert inom digital förändringsledning.

För andra året i rad har Telia genomfört en undersökning i syfte att utvärdera svenska företags möjligheter till digitalisering.

Undersökningen har visat att det finns en digital klyfta mellan stora och små företag i Sverige – något som påverkar företagets tillväxt, klimatavtryck och de anställdas välmående.

16 april 2020, 13:13
Telia

Så kan phishing-mejl skydda mot hackare

Kommer mejlet du öppnat verkligen från den du tror? Ett klick på en skadlig länk kan bli ett kostsamt misstag.

– Det är vårt jobb att tänka: ”vad händer i värsta fall”? Därför sätter vi in åtgärder innan olyckan är framme, säger Fredrik Nyberg, IT-rådgivare på Telia

För att förhindra nästa IT-attack arbetar Telias IT-avdelning som tjänst proaktivt med sina kunder. Bland annat erbjuder Telia möjligheten att scanna alla ingående mejl och sortera bort skadlig kod innan den når användarna.

– Det finns flera relativt enkla åtgärder att göra som förhindrar uppemot 99 procent av alla angrepp, Det ligger i vårt ansvar som IT-partner att lotsa kunderna genom säkerhetslandskapet, säger Fredrik Nyberg.

16 april 2020, 13:11
Telia

Inget företag slipper undan säkerhetshoten

Även små företag kan drabbas av IT-angrepp. Det fick ett litet företag i mellersta Sverige nyligen erfara.

– Någon klickade på en skadlig länk i ett mejl och så var hackarna inne i systemet, säger Fredrik Nyberg, IT-rådgivare på Telia.

Länken laddade ner ransomware – ett program speciellt framtaget för att ta företags data som gissla. All data i företaget krypterades och personerna bakom mjukvaran krävde en lösensumma för att släppa på krypteringen.

– Har man då ingen backup på sin data är det i princip kört, säger Fredrik Nyberg.

16 april 2020, 13:09
Telia

Åtgärden som stoppar 98 procent av intrången

Dagens internet är till stor del uppbyggt kring ett nödvändigt ont – lösenordet. Trots att det i teorin är en säker lösning finns det en mängd mänskliga beteenden som skadar säkerheten.

– Några vanliga problem är att man skapar för enkla lösenord eller att man använder samma lösenord på flera tjänster, både i jobbet och privat. Det är något som en hackare kan utnyttja, säger Fredrik Nyberg, IT-rådgivare på Telia.

Om det verkar krångligt att ta ett helhetsgrepp om lösenorden på ditt företag är det en fördel att Telia sedan i höstas erbjuder IT-avdelning som tjänst. Det innebär att du kan få samma IT-säkerhet och stöd som ett storföretag har – till en kostnad som passar ett litet företag.

16 april 2020, 13:08
Telia

Företagare: Hur digital är du egentligen?

Att digitala lösningar underlättar vardagen för de flesta företag kommer knappast som någon överraskning. Både stora och små företag har nytta av digitala lösningar eftersom de frigör tid från administrationsärenden så som orderhantering, fakturering och handläggning. Men en ny rapport som Telia tagit fram tillsammans med undersökningsföretaget Nepa visar att stora företag är bättre på att ta tillvara på digitaliseringens möjligheter jämfört med mindre företag.

– Mindre företag som inte kommit så långt digitalt riskerar att halka efter vilket medför att den digitala klyftan riskerar att växa, säger Daniel Stark, strategi- och affärsutvecklingschef för små- och medelstora företag på Telia Sverige.

Undersökningen visar också att män uppskattar sin digitala kompetens högre än kvinnor. Nästan varannan man anser att kompetensen inom IT och digitala lösningar är hög medan bara var femte kvinna anser sig vara digitalt kompetent.

I undersökningen deltog cirka 1000 företag som har mellan 0 – 500 anställda, det motsvarar 99 procent av alla registrerade företag i Sverige.

30 april 2019, 15:43
Nästa sida »

Mina bevakningar

Politik, Zlatan eller Apple?

Logga in för att lägga upp bevakningar på det som du är mest intresserad av.

Aktuella ämnen

Populära ämnen

Lämna feedback